نصب وردپرس روی هاست محلی و ویندوز

چکیده

برای طراحان سایت، در اختیار داشتن یک فضای آزمایشی مناسب و کارآمد می تواند بسیار مفید باشد. فضایی برای ماجراجویی و یادگیری، بدون ترس از ضربه زدن به وب سایتی که در دسترس کاربران است. اگر شما هم به فکر ایجاد یک هاست محلی روی کامپیوتر خود افتاده اید، مطلب زیر را با دقت مطالعه کنید.

فهرست مطالب

عضویت در خبرنامه

اشتراک گذاری

شرح مطلب

چگونه در ویندوز وردپرس نصب کنیم

استفاده از وردپرس روی هاست محلی امکان بررسی ویژگی‌های جدید وردپرس، آشنایی با چگونگی توسعه وردپرس، و نحوۀ ساخت وب‌سایت قبل از انتقال آن به سرور را فراهم می‌کند. در این مطلب دو روش متفاوت (wampserver و local wp) برای نصب صحیح وردپرس روی کامپیوتر را معرفی می‌کنیم. این روش‌ها برای ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ و نسخه‌های دیگر ویندوز کاربرد دارند.

چرا وردپرس را در ویندوز نصب کنیم؟

نصب وردپرس در کامپیوتر شما امکان ایجاد فضایی آزمایشی را فراهم می‌کند که تأثیر مخربی بر وب‌سایت و بلاگ اصلی شما نخواهد داشت. وردپرس روی کامپیوتر به عنوان سرور محلی (local host) نیز شناخته می‌شود. معمولاً توسعه‌دهندگان وردپرس از وردپرس نصب شده در کامپیوتر محلی جهت ساخت و توسعه ابزارها و تم‌های خود استفاده می‌کنند.

همچنین، کاربران تازه‌کار می‌توانند با نصب وردپرس روی هاست محلی، بدون اثرگذاری بر وب‌سایت، تم‌ها و ابزارهای جدید را آزمایش کنند.

توجه کنید که با نصب وردپرس روی کامپیوتر محلی، تنها شما قادر به مشاهده سایت هستید و سایت در دسترس عموم نیست. در صورتی که هدف شما ایجاد وب‌سایت برای عموم است، نیاز به تهیه دامنه و هاست دارید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست محلی

اکنون به بررسی روش‌های نصب وردپرس بر کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز بپردازیم. در ادامه دو روش آسان برای این کار معرفی می‌کنیم.

روش اول: نصب وردپرس روی کامپیوتر ویندوز به کمک local wp

روش دوم: نصب وردپرس روی کامپیوتر ویندوز به کمک wamp server

نصب وردپرس روی هاست محلی به کمک local wp

نرم‌افزار local wp که قبل‌ها با عنوان local by flywheel معرفی می‌شد، یک نرم‌افزار وب محلی است که امکان میزبانی از وب‌سایت را در کامپیوتر شما ارائه می‌دهد و شما را از استفاده از سرورهای آنلاین بی‌نیاز می‌کند. در مرحلهٔ اول باید برنامه local wp را دانلود و در کامپیوتر خود نصب کنید. به سایت local wp رفته و گزینه Free Download را انتخاب کنید.

پس از این مرحله، پنجره جدیدی جهت انتخاب سیستم عامل ایجاد می‌شود. از منو گزینهٔ ویندوز را انتخاب کنید.

سپس می‌توانید اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره تماس خود را جهت دانلود نرم‌افزار وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، روی دکمه Get It Now کلیک کنید.

اکنون می‌توانید نرم‌افزار را روی کامپیوتر خود دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، برنامه نصب را اجرا کنید. در این مرحله نوع تک کاربر یا چند کاربر بودن برنامه انتخاب می‌شود. و بعد گزینه مورد نظر را انتخاب و دکمه Next را بزنید.

در قدم بعد می‌توانید آدرس مقصد نصب برنامه را مشخص کنید. با کلیک روی دکمهٔ browse مسیر مورد نظر را مشخص و سپس دکمه Install  را بزنید.

اکنون نرم‌افزار Local WP روی سیستم شما نصب می‌شود. زمانی که فرایند نصب پایان یافت، می‌توانید گزینه Run Local را انتخاب کرده و دکمه Finish را در برنامه نصب کلیک کنید.

آموزش local wp مرحله اول

اکنون نرم‌افزار روی ویندوز شما اجرا می‌شود. مرحله بعد اضافه کردن یک وب‌سایت محلی جدید به برنامه است. برای انجام این کار روی دکمه (+) کلیک کنید.

آموزش local wp 2

در ادامه شما می‌توانید یک سایت در نرم‌افزار محلی ایجاد کنید. گزینهٔ Create a new site را انتخاب کرده و دکمه Continue را بزنید.

آموزش local wp 3

سپس می‌توانید یک نام برای وب‌سایت محلی خود انتخاب کنید، به عنوان مثال wordpresslocalsite. همچنین، تنظیمات پیشرفته‌ای در برنامه ارائه شده که از طریق آنها می‌توانید دامنه سایت محلی و آدرس سایت محلی را تغییر دهید. اگر تازه با برنامه آشنا شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم با تنظیمات پیش‌فرض ادامه دهید. پس از انجام مراحل، دکمه Continue را بزنید.

آموزش local wp 4

در مرحله بعد، باید محیط وب‌سایت محلی خود را انتخاب کنید. می‌توانید از محیط معمول(preferred) استفاده کنید که در آن نرم‌افزار به صورت خودکار نسخهٔ php و نسخهٔ MySql را انتخاب می‌کند، یا با انتخاب Custom جزئیات محیط را وارد کنید. در این آموزش ما از روش معمول استفاده می‌کنیم. با کلیک دکمه Continue به مرحله بعد بروید.

آموزش local wp 5

سپس می‌توانید نام کاربری و کلمه عبور وردپرس را برای وب‌سایت محلی خود وارد کنید. همچنین، یک گزینه برای انتخاب ایمیل آدرس وردپرس وجود دارد که از طریق آن می‌توانید ایمیل‌های اطلاع‌رسانی را دریافت کنید. تنظیمات پیشرفته هم‌جهت تعیین شبکه چند سایتی وردپرس وجود دارد. پس از وارد کردن اطلاعات دکمه Add Site را بزنید.

آموزش local wp 6

اکنون نرم‌افزار، وردپرس را نصب و وب‌سایت شما را راه‌اندازی می‌کند. جهت اجرای وب‌سایت محلی روی دکمه WP Admin کلیک کنید.

آموزش local wp 7

در مرحله بعد صفحه ورود ادمین وردپرس نمایش داده می‌شود. نام کاربری و کلمه عبوری که هنگام راه‌اندازی وب‌سایت محلی معرفی کردید را وارد کنید و دکمه Log In را کلیک کنید.

آموزش local wp 8

اکنون می‌توانید وب‌سایت محلی خود را روی کامپیوتر خود طراحی کنید. به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار با کلیک دکمه Stop Site وب‌سایت را در نرم‌افزار  Local WP متوقف کنید.

آموزش local wp 9

روش دوم: نصب وردپرس روی هاست محلی ویندوز به کمک wamp server

WampServer یا WAMP ترکیبی از سرویس‌دهنده وب Apache، php و MySql است که برای کامپیوترهای با سیستم عامل ویندوز، کنار هم قرار داده شده است. هرکدام از موارد گفته شده در واقع نرم‌افزارهای منبع‌باز (open-source) هستند. با این حال نصب جداگانه آنها حتی برای کاربر حرفه‌ای کاری آسان نیست. نرم‌افزارهایی همچون WampServer امکان نصب آسان و ایجاد یک محیط کاری محلی در چند دقیقه را فراهم می‌کند.

برای شروع باید نرم‌افزار WAMP را دانلود و روی کامپیوتر خود نصب کنید. به آدرس وب‌سایت WampServer رفته و روی دکمهٔ Start Using WampServer کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست محلی 1

این آدرس شما را به بخش دانلودها می‌برد. در این قسمت دو نسخه WampServer ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی را مشاهده می‌کنید. شما باید نسخه‌ای از WampServer که با سیستم عمل ویندوز شما سازگاری دارد را انتخاب کنید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست محلی 2

برای دانستن ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن سیستم عامل خود، واژهٔ control panel را در بخش جستجو ویندوز وارد کنید. سپس می‌توانید از بخش system and security >> system از نوع سیستم عامل خودآگاه شوید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست محلی 3

اکنون که نوع سیستم عامل ویندوز خود را می‌شناسید، نسخه صحیح نرم‌افزار WampServer را انتخاب کنید. پس از کلیک دکمه دانلود، یک فرم جهت دریافت اطلاعات شخصی ظاهر می‌شود. اگر تمایلی به ارائه این اطلاعات ندارید، بر قسمت you can download it directly کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست محلی 4

پس از اتمام دانلود، روی فایل اجرائی WampServer کلیک کنید تا فرایند نصب آغاز شود. سپس از منو زبان مورد نظر خود را انتخاب و دکمه OK را کلیک کنید.

آموزش wamp server 5

در قدم بعدی لایسنس نرم‌افزار ارائه می‌شود. گزینهٔ I accept the agreement را انتخاب و دکمه Next را کلیک کنید.

آموزش wampserver 6

در ادامه اطلاعاتی دربارهٔ نصب WampServer نمایش داده می‌شود. دکمه Next را کلیک کنید.

آموزش wampserver 7

سپس می‌توانید مقصد نصب نرم‌افزار را مشخص کنید. جهت تغییر آدرس نصب نرم‌افزار، دکمه browse را کلیک کنید و پرونده مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از اتمام، دکمه Next را بزنید.

آموزش wampserver 8

در این قسمت بخش‌های مورد نیاز برای نصب برنامه انتخاب می‌شوند. این بخش‌ها شامل نسخه‌های php، MySql، و امکانات بیشتر است. می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض استفاده کرده و دکمه Next را بزنید.

آموزش wampserver 9

در ادامه می‌توانید پرونده start menu را انتخاب کنید. با کلیک بر دکمه browse امکان انتخاب پرونده‌های مختلف ایجاد می‌شود. پس از انتخاب یک پرونده، دکمه Next را بزنید.

آموزش wampserver 10

اکنون نرم‌افزار آماده نصب است. می‌توانید خلاصه‌ای از مقصد نصب نرم‌افزار، نوع نصب، بخش‌های انتخاب شده و جزئیات بیشتر را مشاهده کنید. دکمه Install را کلیک کنید.

آموزش wampserver 11

در حین پروسهٔ نصب، باید محل مرورگر خود را معرفی کنید. این گزینه به طور پیش‌فرض Internet Explorer انتخاب شده است. می‌توانید تنظیمات را با معرفی آدرس مرورگر در Program Files کامپیوتر خود، به Google Chrome یا هر مرورگر دیگری تغییر دهید.

آموزش wampserver 12

همچنین، از شما دربارهٔ استفاده از Notepad هنگام استفاده از WampServer سؤال می‌شود. پس از آن، اطلاعاتی دربارهٔ نحوه عملکرد WampServer نمایش داده می‌شود. دکمه Next را کلیک کنید.

آموزش wampserver 13

شما با موفقیت برنامه WampServer را روی ویندوز خود نصب کردید. جهت خروج از برنامه نصب، دکمه Finish را کلیک کنید.

آموزش wampserver 14

پس از نصب، می‌توانید WampServer را از طریق shortcut یا از آدرس مقصد نصب برنامه اجرا کنید. مرحلهٔ بعد ساخت یک پایگاه داده خالی MySql است. در هنگام اجرای WampServer ، در کنار آیکون‌های دیگر، یک آیکون سبز در گوشه پایین سمت راست صفحه نشان داده می‌شود. روی آن کلیک سمت چپ کرده و گزینه phpMyAdmin را انتخاب کنید (phpMyAdmin یک برنامه تحت وب است که برای مدیریت پایگاه‌داده‌های MySql مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

توجه: اگر آیکون WampServer قرمز یا زرد است، به معنی اجرا نشدن یکی از سرویس‌ها است. (Apache، MySql،php)

قبل از ایجاد پایگاه داده با کلیک کردن روی آیکون‌ها گزینه Start را انتخاب کنید.

آموزش wampserver 15

در این مرحله وارد صفحه ورود phpMyAdmin در صفحه مرورگر خود می‌شوید. بخش پسورد را خالی و username: root در نظر بگیرید. این مقادیر به عنوان پیش‌فرض در phpMyAdmin شما تعریف شده‌اند.

آموزش wampserver 16

دکمه Go را کلیک کنید. پس از ورود، گزینه Databases در phpMyAdmin را جهت ایجاد یک پایگاه داده جدید برای وردپرس انتخاب کنید. از شما درباره اسم برای پایگاه داده جدید سؤال می‌شود (ما از اسم test_db استفاده کردیم). پس از نام‌گذاری دکمه Create را کلیک کنید.

آموزش wampserver 17

پایگاه داده شما برای استفاده آماده است. اکنون می‌توانید وردپرس را در هاست محلی خود نصب کنید. در مرحله بعد جدیدترین نسخه وردپرس را از وب‌سایت WordPress.org دانلود کنید. فایل دانلود شده در فرمت zip خواهد بود.

آموزش wampserver 18

سپس باید فایل zip را بازکرده و پرونده wordpress را کپی کنید. برای این آموزش ما از WinRAR جهت باز کردن فایل zip استفاده کرده‌ایم. دکمه Extract To را در بالا انتخاب کنید.

آموزش wampserver 19

اکنون باید مسیر پرونده مقصد نصب Wamp را معرفی کنید. در این آموزش ما Wamp را در آدرس C:\wamp64 نصب کرده‌ایم. به همین دلیل در ادامه از این آدرس استفاده می‌کنیم. با این حال در نظر داشت باشید که این مقدار بسته به محل نصب برنامه در کامپیوتر شما متفاوت است. پرونده wordpress را در آدرس C:\wamp64\www Paste کنید.

آموزش wampserver 20

می‌توانید اسم پرونده wordpress را به هرآنچه می‌خواهید تغییر دهید. این مقدار آدرس سایت وردپرس محلی شما خواهد بود، پس چیزی که به‌راحتی به یاد می‌آورید انتخاب کنید. در این آموزش ما پرونده wordpress را به mysite تغییر نام داده‌ایم. در ادامه می‌توانید با باز کردن مرورگر آدرس  http://localhost/mysite/ را وارد کنید و روی پرونده wordpress کلیک کنید.

آموزش wampserver 21

نخست درباره انتخاب زبان و سپس اطلاعات نصب پایگاه داده سؤال و اطلاعات ارائه می‌شود. پس از انتخاب زبان دکمه Continue را کلیک کنید.

آموزش wampserver 22

در مرحله بعد یک پیام خوش آمد از وردپرس دیده می‌شود. پس از مطالعه آن روی دکمه Let’s Go کلیک کنید.

آموزش wampserver 23

پس از آن باید جزئیات پایگاه داده خود، مثل نام پایگاه داده، نام کاربری و کلمه عبور، میزبان و پیشوند جدول را وارد کنید. نام پایگاه داده همان نامی است که در مرحله قبل ایجاد کردید (در این تمرین  test_db نام داشت). مقدار نام کاربری root خواهد بود و مقدار کلمه عبور را خالی بگذارید. همچنین می‌توانید از مقادیر پیش‌فرض برای هاست پایگاه داده و پیشوند جدول استفاده کنید.

آموزش wampserver 24

پس از کلیک کردن دکمه Submit وردپرس یک فایل تنظیمات برای سیستم شما ایجاد می‌کند. در صفحه بعد یک پیام تأیید با محتوای اتصال موفق وردپرس با پایگاه داده ارائه می‌شود. در این صورت می‌توانید روند نصب را ادامه دهید. دکمه Run the installation را کلیک کنید.

آموزش لوکال هاست وردپرس 25

در این قسمت با صفحه اول وردپرس روبرو می‌شویم. در این بخش شما باید یک عنوان برای وب‌سایت جدید وردپرس خود، یک نام کاربری و کلمه عبور مناسب برای کاربر اصلی، و یک آدرس ایمیل معرفی کنید.

آموزش لوکال هاست وردپرس 26

پس از اتمام مراحل نصب، پیام موفقیت نمایش داده خواهد شد. وردپرس جدول‌های لازم را در پایگاه داده شما ایجاد کرده و تنظیمات لازم را اعمال کرده است. می‌توانید با کلیک روی دکمه Log In وارد داشبورد وردپرس خود شوید.

آموزش لوکال هاست وردپرس 27

Log in to your admin panel شما با موفقیت وردپرس را با استفاده از WampServer روی ویندوز خود نصب کردید. به بخش کاربری وردپرس خود وارد شده و در محیط محلی سایت خود را طراحی کنید.

آموزش لوکال هاست وردپرس 28

مطالب مشابه

آموزش
بهترین طراحی وب سایت‌ به انتخاب المنتور در آپریل ۲۰۲۲

المنتور همواره به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزار‌های طراحی وبسایت در چارچوب وردپرس شناخته شده است. این شرکت موفق به صورت منظم مجموعه‌ای از طراحی‌های برگزیده ی خود را در قالب ماهنامه ارائه می دهد. در این مطلب مروری بر وبسایت‌های برگزیده ی المنتور و ماهنامه ی آپریل ۲۰۱۲ آن خواهیم داشت.

ادامه مطلب »
آموزش
چگونه فایل robots.txt وردپرس خود را برای سئو بهینه کنید؟

فایل robots.txt راه حلی مرسوم برای محدود کردن و یا دسرس پذیر ساختن شاخه های مختلف سایت شما برای موتورهای جستجو است. می توانید از طریق آن بعضی قسمت های سایت خود را از چشم موتورهای جستجو مخفی کنید و یا بخشی از نقشه ی سایتتان را که می خواهید سریعا کاوش شوند معرفی کنید. در ادامه می توایند توضیحات کاملی را در این رابطه بخوانید.

ادامه مطلب »

با ما تماس بگیرید